Tartu Planeerimiskonverents

Ekskursioonid

1.    Tartu Kesklinna Külmajaam – Allan Brutus, Fortum Tartu

Keskkonnasõbralik kõrget efektiivsust tagav 13 MW Kesklinna Külmajaam asub Emajõe ääres Fortum Tartu Turu 16A kinnistul ja omab Tartu kesklinna tarvis 4,5-kilomeetrist kaugjahutusvõrku. Võrgu tuumaks on 2015. aastal avatud Baltimaade esimene külmajaam, mille teenuseid tarbivad nüüdseks mitmed kesklinnas asuvad kaubanduskeskused ja teised ettevõtted. Kesklinna külmajaamas kasutatakse jahutamiseks nii Emajõe looduslikult jahedat vett kui ka tööstuslikke jahutusseadmeid.

Kaugjahutus on tänaseks tunnustatud ja hinnatud äri- ja kaubandushoonete jahutamise lahendus juba paljudes maailma riikides alates Põhjamaadest ja Kesk-Euroopast Ameerika ja Lähis-Idani välja. Kaugjahutuse tootmise pioneerina Eestis ja kogu Baltikumis pakub täna Fortum Tartu linna ettevõtetele jahutust juba kahest kaugjahutusjaamast – Kesklinna Külmajaamast ja Aardla Külmajaamast. Kaugküttesüsteemiga sidestatud jahutuskompleks on ehitatud ka Eesti Rahva Muuseumile.

Fortum Tartu: https://www.fortumtartu.ee/tooted-ja-teenused/kaugjahutus/

Säästev Tartu: https://www.tartu.ee/et/tartu-k%C3%BClmajaam

2.    Tähepargi arendus – Juhan Varik ja Anu Tammemägi, AS Merko Ehitus;

       Riia Kvartali arendus – Laur Laaneleht, AS Colordia

Ekskursiooni käigus annavad arendajad omapoolse vaate linnaplaneerimisele ning linnakeskkonna kujundamisele. Tähepargi arendus asub kesklinna ja Karlova linnaosa piiril Tähe, Pargi ja Päeva tänavate kvartalis. Pikalt hoonestuseta seisnud roheala arenduse käigus oli oluline kogukondlikult hinnatud rohelise elukeskkonna säilimine. Riia ja Filosoofi tänava nurgale kerkiva Riia Kvartali arendamisel luuakse jalakäijatele sobilikku ruumi ning kogu parkimine on viidud maa alla. Aastal 2018 tunnustati arendus Tartu linna aasta parimaks ehitiseks uute terviklike hooneansamblite alagrupis.

Tähepargi arendus: https://www.merko.ee/tahepargi

Riia Kvartal: https://www.riiakvartal.ee/

ERR: Tartusse Riia tänava äärde kerkib terrassmajade kvartal https://www.err.ee/869723/tartusse-riia-tanava-aarde-kerkib-terrassmajade-kvartal

Videoklipp Riia Kvartalist: https://www.youtube.com/watch?v=ahet_6fu8nM

3.    Tänavakunst – Andra Somelar, Balti Uuringute Instituut, SmartEnCity

Rahvusvahelise targa linna projekti SmartEnCity raames mitte ainult ei renoveerita nõukogude-aegseid hruštšovkasid null-energia nutikateks majadeks, vaid luuakse iga maja fassaadi ja ümbrust kasutades Tartu südalinna ka unikaalne avalik kunstigalerii. Kuidas toimus teoste ja kunstnike valik ning mis on iga teose taustalugu, saab teada targa linna kunstituuril.

Koduleht ja näited valminud teostest: http://tarktartu.ee/uhistutele/kunstilahendus/

Tutvustav video: https://www.youtube.com/watch?v=w8haf1NeV48&t=

4.    Poollooduslikud linnamaastikud – Karin Bachmann, KINO maastikuarhitektid, Eesti Kunstiakadeemia

Täiuslikult pügatud golfimuru ning välismaised õied pole enam linnalooduse standard. Fookuses on kodumaised liigid, püsikud ning toimivad kooslused. Poollooduslikke linnamaastikke tutvustab Karin Bachmann, kes on olnud osaline mitmete Tartu linna märgiliste välialade väljatöötamisel, näiteks Roosi tänav, ERMi välialad, Tartu Vaksali esine väljak ja Aparaaditehase taskupark.

Kõnnime Tartu kesklinnas ja räägime, millisel moel avalik ruum Tartu2024 perioodil muutuma hakkab, mis on põhimõtted ja kuidas nende rakendamine võib kogu linna haljastust edaspidi suunata.

Video “Miks on oluline linnas looduslikke alasid hoida?” https://www.youtube.com/watch?v=SJs5aqqqsI

* Lisaks: Tartu rattaringlus

Tartus avati sel suvel rattaringlus. Kasutuses on nii elektrilised kui ka tavajalgrattad (külmaks talveperioodiks jäävad kasutusse vaid tavajalgrattad). Kasutage võimalust ja proovige ära!

Koduleht: https://ratas.tartu.ee/

Tutvustav video: https://www.youtube.com/watch?v=MjZndskZIew