Tartu Planeerimiskonverents

Ekskursioonid 2023

1. Ujula tänav ja Emajõe Linnaujula

Ekskursiooniga külastame aastakümneid varjusurmas olnud Ujula tänava piirkonda, kus viimastel aastatel on toimunud kiired arengud. Sealt liigume mööda uut rattateed Devoni paljandi juurest Ujula tänavani, vaadates uue tänava ristlõiget, mida mööda jõuame Linnaujulasse, nähes auhinnatud kujunduslahendust. Edasi kulgeme Lodjakoja eest, räägime kallasrajast ja avaliku maakasutuse küsimustest, ehk näeb akendest ka uut ehitatavat lotja ja vana, mis on välja tõstetuna õues. Sealt liigume uuselamugruppi ja vaatame lahendusi, mida on kasutatud ruumi planeerimisel. Mööda Emajõe kallast jalutades on näha üle jõe Supilinna uuemat hoonestuspiirkonda, mis on viimaste aastate jooksul märkimisväärselt laienenud. Ekskursiooni viib läbi Tartu Linnavalitsuse linnaplaneerija Indrek Ranniku.

2. Oa tänava liikluse võlud ja mured

Supilinn on viimaste aastate jooksul kogenud ehitusbuumi, kuid seoses hoonete kerkimisega on tekkinud küsimus liikluse planeerimises. Oa tänav on mõned aastad tagasi autoliiklust rahustava tänavana välja ehitatud. Autode sõidukiiruse allatoomiseks ei olnud võimalik Supilinna pehme pinnase tõttu kasutada künniseid, mistõttu on rajatud šikaanid ja kitsendatud sõiduteid. Lahendus on pälvinud nii kiidusõnu kui ka kriitikat. Tõsisem kriitika on olnud seotud raskusega tänavat läbivat bussiliini teenindada, seda eriti talvel. Samas on kohalikud pigem rahul, et autode sõidukiirus on vähenenud. Ekskursiooni Supilinnas viib läbi Artes Terrae projektijuht ja linnaplaneerija Mart Hiob. 

3. TÜ Delta õppehoone

Ekskursiooni käigus on võimalik tutvuda 2020. aastal valminud Tartu Ülikooli Delta keskusega.

TÜ Delta keskus on üks põhjala regiooni moodsamaid digitehnoloogilise, analüütilise ja majandusmõtte keskuseid. Selles on ühendatud õppetegevus ja tippteadus äriliste ja ühiskondlike eesmärkide saavutamiseks ning uudsete lahenduste arenguks. 

Delta keskuse on projekteerinud (sh sisearhitektuur) arhitektuuribüroo Arhitekt 11 ning see on kujunenud Tartus oluliseks maamärgiks. Ühes keskusega projekteeriti ka väliruum (VÄLI maastikuarhitektid), mille projekteerimise alguses saavutati kokkulepe, et keskuse ette tavapärast sõidukite parkimisala ei tule. Keskus on sujuvalt ühendatud Ülejõe pargi ja Emajõega vee äärde laskuva istumistrepistiku kaudu, mis on tartlaste seas populaarseks puhkekohaks kujunenud. 

Muuhulgas on Delta keskus nomineeritud mitmetele auhindadele: Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia nominent 2020 avaliku ruumi kategoorias, Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia nominent 2020, Tartu linna aasta tegu 2020.

Ekskursiooni käigus külastatakse lisaks samas hoones asuvat Tartu Ülikooli arvutimuuseumit. Ekspositsioon koosneb ühte ruumi koondatud umbes 50 arvutist ja arvutitega seonduvast.

4. A. Le Coq õllemuuseumi külastus

Õllemaailma külastus on meeliülendav ajarännak, mis viib enam kui 12 000 aasta tagusesse aega, õllekultuuri juurte juurde. Läbi põneva ja interaktiivse teekonna saab siin kogeda ehedaid elamusi, lõhnu ja maitseid. Kuulda põnevaid legende ja mälestusi. Saab uusi teadmisi õlle ajaloost ja õlle tüüpidest. Teekonna käigus avaneb A. Le Coqi üle 200 aasta vanune väärikas ajalugu koos õllelinn Tartu kujunemislooga. Külastuse käigus saab aimu, milline nägi välja õlle tegemine vanasti ja kuidas pruulitakse õlut tänasel päeva. Giidituur lõppeb jookide degustatsiooniga.