Tartu Planeerimiskonverents
Kava 2024
Konverentsi kava ja ettekanded
I päev, 14. märts 2024
8.15-9.00 Registreerimine ja hommikukohv
9.00-10.30 Paralleelsessioonid 1-3
Sessioon 1: Kui mitme minuti linn? Asumipõhiste planeerimiskontseptsioonide tänapäev. Korraldajad: Helen Sooväli-Sepping (TalTech), Age Poom (TÜ)
Ruumis: Sweden
- Tiit Tammaru (TÜ) – Asumipõhistest planeerimiskontseptsioonidest läbi aja
- (TÜ) – 15-minuti linna praktilisi lähenemisi Euroopas ruumianalüüsi perspektiivis
- Kristjan Kostabi (Tartu Linnavalitsus) – Varjumiskohtade asukoha valik linnaruumis Tartu linna näitel
- Ühine vestlusring: esinejad + Kristi Grišakov (Tallinna Linnaplaneerimise Amet). Vestlusringi juhib Helen Sooväli-Sepping (Taltech)
Sessioon 2: Vesi linnas: probleem või lahendus? Korraldaja ja moderaator: Margit Kõiv-Vainik (TÜ)
Ruumis: Finland
- Sissejuhatav video: Vesi linnas: probleem või lahendus? Mida arvavad kohalikud ja kuidas planeerida head linnaruumi?
- (TÜ) – Kuidas seista sini-rohealade tõhususe ja sidususe eest? Kodanikualgatusest planeeringuid toetavate riigihangeteni
- Gen Mandre (maastikuarhitekt) – Looduspõhiste sademeveelahenduste kontseptsioon, tervikpilt edukaks planeerimiseks
- Teele Nigola (Kobras OÜ) – Looduspõhiste lahendustega arvestamine üldplaneeringu koostamisel, esmased teadmised ja tööriistad
- Ühine vestlusring: Vesi linnas: kuidas looduspõhiseid lahendusi linnaruumi planeerida? Tuul Sepp (TÜ), Toomas Kapp (Tartu Veevärk), Teele Nigola (Kobras OÜ), Gen Mandre (4people OÜ), Taavi Valgmäe (Viimsi Vallavalitsus)
Sessioon 3: Üleeuroopalistes linnaalgatustes osalemine – milline on EL võrgustik-projektides lipulaevaks olemise panus kohaliku tasandi planeerimisse? Korraldajad: Kadri Leetmaa ja Anneli Kährik (Tartu Ülikool), Aado Altmets (Tallinna Strateegiakeskus), Priidu Ristkok (Regionaal- ja Põllumajandusministeerium)
Ruumis: Latvia
Kuidas aitab EL võrgustikes ja linnaalgatustes osalemine Eesti linnu ja maa-omavalitsusi paremini planeerida? Milline on Eesti omavalitsuste võimekus olla Euroopa tasandil eeskujuks ja inspiratsiooniks teistele linnadele, või on meil pigem õppida teistelt? Sessioonis jagatakse kogemusi Tallinna, Tartu valla ja Võrumaa omavalitsuste näitel. Näited on eelkõige URBACT ja EUI programmides osalemise kesksed, kuid ilmestavad ka Interreg-i ja teistes koostööprogrammides osalemise väärtust laiemalt.
- Priidu Ristkok (Regionaal- ja Põllumajandusministeerium) – Ministeeriumi ja Tallinna vaade: Miks on Eesti kohalikel omavalitsustel vaja EL tasandi võrgustamist, mis see meie linnadele tagasi toob?
- Kadri Leetmaa ja Anneli Kährik (TÜ) – URBACT programmi ja Euroopa Linnaalgatuse (EUI) tegevused 2024. aastal
- Triin Sakermaa(Tallinna Strateegiakeskus) – Kestliku arengu eesmärkide põimimine linnade arengudokumentidesse (URBACT võrgustikus osalemise näitel)
- Markus Toompere (Tallinna Strateegiakeskus) – SOFTacademy – koostöömudel modernistliku linnaosa üleminekul hubaseks elukeskkonnaks (Euroopa Linnaalgatuse innovatsiooniprojekt Tallinnas)
- Kristina Reinsalu(E-riigi Akadeemia) – Kohaliku tasandi osalusdemokraatia arendamisest URBACT võrgustikus Tartu valla näitel
- Ühine vestlusring: esinejad + Aado Altmets (Tallinna Strateegiakeskus)
10.30-11.00 Kohvipaus
11.00-11.20 Konverentsi avamine, Raimond Tamm – Tartu abilinnapea, Kadri Leetmaa – TÜ geograafia osakonna juhataja. Kaido Koppel – Eesti Planeerijate Ühingu juhatuse esimees
11.20-12.30 Peasessioon
Ruumis: Sweden+Finland
Katri Raik (TÜ) – Julgelt julgeoleku eest
Modereerib Toomas Tammis (EKA)
12.30-13.30 Lõuna
13.30-15.00 Paralleelsessioonid 4-6
Sessioon 4: Taastuvenergia võidujooks: kiirendatud protsessid ja kohalike kogukondade kaasamine. Korraldajad: Eesti Keskkonnamõju Hindajate Ühing MTÜ ja Sunly AS
Ruumis: Sweden
Planeerimine ja sellega kaasnev keskkonnamõjude (strateegiline) hindamine on oluline osa taastuvenergia arendusprojektidest, mille läbiviimise pikkus on saanud suurt kriitikat. Räägitakse vajadusest kiirendada protsessi, lihtsustada menetlusi, leida eelisarendusalasid…. Selleks on hoogsalt muudetud õigusakte ning korraldatud lugematult ümarlaudu. Mitmed muudatused on tekitanud aga pigem juurde segadust ja kiirendamise asemel protsesse aeglustanud. Kohati on loodud rakendumatuid seadusemuudatusi. Nüüd on laual äsja jõustunud taastuvenergia direktiivi ülevõtmine meie seadusloomesse ning taas algatatud uus ports õigusaktide kiirete muudatuste sisseviimise algatust, uued n-ö „kiirendatud“ protsessid. Järjest enam tekib mulje, et teada on, et tuleb joosta ja natuke ka suund kuhu joosta, kuid puudu on arusaam, mis teed pidi jooksma peaks. Selle tee leidmine on jäänud suuresti kohalike omavalitsuste, ettevõtjate ja konsultantide õlule.
Seejuures ei tohiks unustada, kuidas selles olukorras tunnevad end inimesed, kelle kodu lähedale tuuleparke planeeritakse. Kuidas saaksid kohalikud kogukonnad kaasa rääkida ja tunda, et rohepööre toob kasu ka nende õuele. Arutame paneelis, kas lühendatud ja lihtsustatud protsess võib hoopis aidata YIMBY (yes in my background) mõtteviisi tulekule, kus julged kogukonnad võrdse partnerina on laua taga suuri otsuseid langetamas.
Moderaator: Riin Kutsar (KeMÜ, Roheplaan OÜ)
- Lāsma Līvzeniece (Läti Tuuleenergia Assotsiatsioon) – Wind energy in Latvia (veebis, inglise keeles)
- Sander Lõuk (Sunly AS) – Tuulepargid koos kogukondadega planeeringust teostuseni
- Ühine vestlusring: Piret Toonpere (KeMÜ, Lemma OÜ), Sander Lõuk (Sunly AS), Marite Paat (Kobras OÜ), Märt Öövel (Keskkonnaamet), Sille Uusna-Rannap (Kliimaministeerium), Heddy Klasen (Regionaal- ja Põllumajandusministeerium)
Sessioon 5: Julged otsused planeerimises. Korraldajad: Liisi Ventsel ja Pille Metspalu (Eesti Planeerijate Ühing ja Hendrikson DGE)
Ruumis: Finland
Millised on olukorrad, kus planeerija tunneb, et tuleb julgus kokku võtta? Milline on julge otsus planeerimisel? Mida on vaja, et jääda kindlaks kokkulepitud arengusuundumustele või planeerida midagi uut vastanduvast survest hoolimata? Kas iga julge otsus on hea otsus? Või pole planeerijatel julgusega midagi pistmist, sest see on planeerijate igapäevatöö?
Sessioonil arutleme julgete planeerimisotsuste teemal ning loodame leida vastused püstitatud küsimustele. Püüame sõnastada soovitusi mõistlike julgete otsuste suunamiseks. Samuti toome välja positiivseid näiteid, mis aitaksid kaasa julgemate otsuste langetamisele. Sessioonil keskendume kohaliku tasandi planeeringutele.
Sessioonil võtavad sõna Eesti Planeerijate Ühingu liikmed ja ühingu sõbrad.
Moderaatorid: Liisi Ventsel (EPÜ) ja Age Poom (TÜ)
- Indrek Ranniku (Tartu Linnavalitsus ja EPÜ) – Otsused SÜKU planeerimiseks
- Lenna Hingla (Valga Vallavalitsus) – Väikelinna läbielamised ja julged otsused
- Liisi Ventsel (Hendrikson DGE ja EPÜ) – Planeerimiskonsultandi julged otsused
- Ühine vestlusring: Indrek Ranniku, Lenna Hingla, Pille Metspalu, Mart Hiob (Tartu linnavolikogu liige), Merje Muiso (Viimsi Vallavalitsus). Vestlusringi juhib Age Poom (TÜ)
Sessioon 6 ESPONi erisessioon: Kuidas on tänane julgeolekuolukord muutnud Eesti piiriregioone? Korraldajad: Garri Raagmaa ja Ingmar Pastak (TÜ), Eedi Sepp (Regionaal- ja Põllumajandusministeerium)
Ruumis: Latvia
Sessioon annab esmalt ülevaate Eesti idapiiriregioonide murekohtadest ja muutunud arenguvõimalustest. Tuginedes ESPONi pikaajalisele kogemusele piirialade ja piiriüleste ruumiliste seoste uurimisel, otsime vastust küsimustele: Kuidas tagada majanduslanguse oludes üleriigilist ruumilist tasakaalu? Milline on uuenenud rändetrendide ja majandusmuutuse mõju piiriregioonides? Milline on piiriregioonide keskuste roll täna ja milline see võiks olla? Millised on ja millise rolli peaks andma funktsionaalsetele (linna)regioonidele? Mil moel saab piirialade keskusi tugevdada?
Moderaator: Garri Raagmaa (TÜ)
- Ingmar Pastak (TÜ) – Ülevaade ESPONi uuringutest ja sissejuhatus teemasse
- Erik Gløersen (Spatial Foresight GmbH, ESPON Nostageo) – Keskus-tagamaa mõtlemiselt toimeregioonide põhisele planeerimisele (veebis, inglise keeles)
- Ühine vestlusring: Hardi Murula (Ida-Virumaa Omavalitsuste Liit), Eedi Sepp (ESPONi Seirekomitee, Regionaal- ja põllumajandusministeerium), Veiko Sepp (TÜ RAKE), Tiit Toots (Võrumaa Omavalitsuste Liit), Britt Vahter (Rõuge Vallavalitsus)
15.00-15.30 Kohvipaus
15.30-17.00 Paralleelsessioonid (7-9)
Sessioon 7: Massehitatud elamualade (paneelelamurajoonide) renoveerimine kui võimalik tööriist segregatsiooni tõkestamisel ja ühiskonna sidumisel. Korraldajad: Eesti Kunstiakadeemia ja BuildEST (Kliimaministeerium)
Ruumis: Sweden
Kogu Euroopa, ja Eesti sealhulgas tegeleb aktiivselt oma elamute uuendamisega. 1970.ndate masselamuehitus on jõudnud oma projekteeritud eluea lõpule ja vajab mahukaid parendusi. Väga oluline, et kohalik omavalitsus aitaks siin kaasa. Tööriistad selleks on kohalikel omavalitsusel olemas nii planeeringute kui arengukavade koostamisena kui kohaliku omavalitsuse korralduse seadusega (KOKS) ette antud „elamumajanduse korraldamise“ ülesandena.
Moderaator: Toomas Tammis (EKA)
- Tiit Tammaru (TÜ) – Segregatsioon Eesti linnades
- Lauri Lihtmaa (TalTech, BuildEst) – Ehitatud keskkonna metamorfoos: renoveerimismaratoni võimalused ja väljakutsed
- Andres Ojari (EKA, BuildEst) – Suuremahulise renoveerimise näiteid mujalt maailmast
- Sille Pihlak (EKA, PAKK) – mahuline renoveerimine ja naabruskonna põhine rekonstrueerimine
- Ühine vestlusring: esinejad + Markus Toompere (Soft Academy, Tallinna linn) ja Murel Truu (TalTech, BuildEst)
Sessioon 8: Muutustega kohanev (pea)linn. Uued julged planeerimispraktikad. Korraldaja ja moderaator: Kaidi Põldoja (Tallinna Strateegiakeskus)
Ruumis: Finland
Suur arendussurve, menetlusele keskenduv planeerimisraamistik, otsustusprotsesside keerukus ja paralleelprotsesside paljusus on loonud fooni, kus suurte linnade ruumilise planeerimise kursimuutused on vaevalised. Kas meil on julgust mõelda uutele lähenemistele, mis pakuksid linnade planeerimisel senisest rohkem paindlikust ja võimalusi? Sessioonil tutvustame pealinna kaht uut ruumipraktikat kui algatust ruumilisi tervikpilte senisest agiilsemalt luua, eri stsenaariume läbi töötada ja ruumi-kiirabi pakkuda. Ettekandmisele tulevad ka 2 kogemuslugu, kus linna arhitektile pakub dialoogi väline ekspert. Järgneb avatud paneelarutelu.
- Kaidi Põldoja – Sissejuhatus sessiooni
- Paco-Ernest Ulman (Tallinna Strateegiakeskus) ja Indrek Allmann (Pluss Arhitektid OÜ) – Ruumiline visioon kui paindlik kokkulepe
- Ann Kristiin Entson (Tallinna Strateegiakeskus) ja Kaidi Tamm (SEI Tallinn) – Taktikalised ruumisekkumised kui ruumi-kiirabi.
- Ühine vestlusring: Kas keerukad olud vajavad uusi julgeid planeerimispraktikaid? Esinejad + Toomas Paaver (Arhitektide Liit) + Madle Lippus (Tallinna abilinnapea)
Sessioon 9: Nutika planeerimise võimalused ja väljakutsed Eestis: Uued lähenemisviisid. Korraldajad: Kadri Leetmaa, Bianka Plüschke-Altof ja Ingmar Pastak (TÜ)
Ruumis: Latvia
- „Tark maaelu“ projekti meeskond (Tartu Ülikool, Tallinna Ülikool, Taltech) – Nutistumise vajadused ja mitte-vajadused maapiirkondade arengus: vajaduste kaardistamine neljas Eesti piirkonnas
- Mihkel Solvak jt (Tartu Ülikool) – E-riigi teenuste omaksvõtmine ja arendamise võimalused
- Kadri Kangro jt (Tallinna Ülikool) – Kogukond kui innovatsiooni vedur: Avalike teenuste (koos)loomine sotsiaalse kapitali ja sotsiaalse innovatsiooni abil
- Ralf-Martin Soe jt (Taltech) – Vastutustundlik innovatsioon nutika mobiilsuse näitel Eesti maakohtades
- Mari Kirss jt (Tartu Ülikool) – Targa innovatsiooni maakohtades nähtavusele toomine innovatsioonibiograafia meetodi abil: näited Paidest ja Hiiumaalt
17.30-19.00 Ekskursioonid
19.30-00.00 Õhtusöök Tartu Turuhoones (Vabaduse pst 1)
II päev, 15. märts 2024
8.30-9.00 Hommikukohv
9.00-10.30 Paralleelsessioonid (10-12)
Sessioon 10: Julge regionaalpoliitika ruumilise arengu alusena. Korraldaja: Regionaal- ja Põllumajandusministeerium
Ruumis: Sweden
Kuidas sinna jõuda? Trendid näitavad tugevat linnastumist ja regionaalse ebavõrduse süvenemist. See toimub piirkondlikult ebaühtlaselt, väiksemates piirkondades on tegemist tõsise väljakutsega.
Kas meil Eestis ühiskonnana on julgust üheskoos trendi ümber pöörata ja mida selleks on vaja? Kuidas teha koostööd?
Kas Eesti vajab ühtselt kokku lepitud arengu- ja planeeringuregioone või peaksid muutused toimuma igas valdkonnas omasoodu? Millised need regioonid siis on ja kes neid valitseb? Kas teha midagi või oodata, et keegi teine teeks ja ütleks?
Moderaator: Garri Raagmaa (TÜ)
- Anna Semjonova (ReM) – Üleriigiline planeering – kestliku asustusstruktuuri arengu suunaja?
- Mart Uusjärv (ReM) – Regionaalsete nõukogude ja arengulepete pilootprojektist
- Priidu Ristkok (ReM) – Millised vahendid suunavad regionaalarengut?
- Ühine vestlusring: Esinejad + Ott Karulin (Riigikantselei), Veiko Sepp (TÜ)
Sessioon 11: Harjutusväljade planeeringute koostamise kogemusest eri tahkude alt. Korraldaja: Kadri Vaher ja Triin Koorits (Skepast&Puhkim OÜ)
Ruumis: Finland
Ühe peamise läbiva joonena on kogu planeeringu koostamise protsessis märgata riigikaitseliste ja kohalike elanike vajaduste vastandumist. Koostöö nende kahe peamise huvigrupi vahel on tihe, kuid see on kurnav ja ajamahukas mõlemale poolele. Ühtlasi on märgata, et kumbki osapool on rahulolematu ja kaotamas usku planeerimisse ning ühisosa leidmise asemel toimub pigem vastandumine ja üksteisest kaugenemine.
Arutelud on kohalike elanike poolt muutunud väga emotsionaalseks ning riik omakorda on reageerinud sellele endassetõmbumisena, kuna kõik, mida nad enda plaanide osas proovivad selgitada, kasutatakse varem või hiljem nende vastu ära.
Soodla harjutusvälja REPi puhul ei saa mööda vaadata ka KVKP REPi õppetundidest, mille koostamist Skepast&Puhkimis oleme samuti konsulteerinud, seega nägime vajadust mõlema planeeringu kogemust laiema avalikkusega jagada ning avada nende protsesside telgitaguseid. Planeerijatena on meie suurimaks väljakutseks nende kahe planeeringu puhul olnud hetked, kus oleme endilt küsinud, mis on harjutusväljade planeeringute koostamise mõte ning sellele järgnenud selgusehetked, kus planeeringu sisu end ilmutanud on.
Soovime kasutada planeerimiskonverentsi akadeemilist õhkkonda, kus neutraalsel pinnal kuulata ära erinevate osapoolte senine kogemus ja läbi selle luua mõistmist, kaasatundmist ning mõtestada sellise vastuolulise objekti tähendust planeerimisprotsessi kontektsis laiemalt.
Suure küsimusena tasub arutada, kas harjutusväljade kavandamisel või laiemalt võttes avalikes huvides riigi tellimusel kavandatavate objektide puhul on otstarbekas laiapõhjaline kaasamine ning klassikaline avaliku arutelu vorm. Praguses süsteemis nimetame elanike kaasamist avalikuks väljapanekuks ja avalikuks aruteluks, millest jääb mulje nagu planeeringu tellija on avatud kõikidele eraisiku ja kohaliku tasandi suunalt tulevatele ettepanekutele. Reaalsuses on tegu pigem ühesuunalise teavitamise ja informeerimisega, mille raames riik tutvustab enda poolt kavandatud objektiga seotud plaane ning kus ta testib oma nägemust kohalike elanike ja olude vaates. Samuti väljuvad paljud planeeringu raames tehtavad ettepanekud planeeringu tavapäraste ülesannete ringist või ei ole need seotud planeeringualas toimuvate tegevustega, seega ei pruugi nende käsitlemine planeeringus saavutada soovitud eesmärki.
Kas ehk oleks mõistlik avalikes huvides objektide kavandamise kaasamistegevusi ja planeeringulist protsessi uue nurga alt vaadata, et vältida valesid ootusi ning kaasamisväsimust?
Moderaatorid: Kadri Vaher ja Triin Koorits (Skepast&Puhkim OÜ)
- Merle Hendrikson (Soodla Kaitseks MTÜ) – Kohalike elanike vaade Soodla riigi eriplaneeringu näitel
- Priit Alekask (Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus) – Riigi senine kogemus ja vaade Soodla ning KVKP jt harjutusväljade kavandamisest
- Riivo Noor (Anija Vallavalitsus) – Kohaliku omavalitsuse vaade
- Ühine vestlusring: Esinejad + Heddy Klasen (Regionaal- ja Põllumajandusministeerium)
Sessioon 12: Inimeste paiknemine, liikuvus ja haavatavus hädaolukordades: uued analüüsivahendid kriisijuhtimise tõhustamiseks. Korraldaja ja moderaator: Siiri Silm (TÜ)
Ruumis: Latvia
Sessiooni eesmärkideks on 1) tutvustada uusi lähenemisi ja vahendeid mõistmaks inimeste haavatavuse, sh paiknemise ja liikumise aspekte ning 2) arutleda koos KOVi ja päästeala kriisijuhtimise spetsialistidega kui palju ja kuidas inimeste paiknemise ja liikuvuse infot kriisijuhtimises paremini kasutada.
- Merilyn Viin (Võrumaa Arenduskeskus) – KOVide roll kriisis haavatavate sotsiaalsete gruppide valmisoleku tagamisel
- Evelin Uibokand (Tartu Linnavalitsus) – Ruumiandmete kasutamine kriisijuhtimises – probleemid ja väljakutsed
- Kati Orru (TÜ) – Ühiskondlik valmisolek ja kriisiolukordade juhtimine haavatavate gruppide analüüsi abil
- Ago Tominga (Päästeamet, TÜ) – Mobiilpositsioneerimise andmete potentsiaal kriisiolukordade juhtimisel
- Ühine vestlusring
10.30-11.00 Kohvipaus
11.00-12.30 Peasessioon
Ruumis: Sweden+Finland
Ühine vestlusring: “Kuidas planeerida julgeolekut”
Madis Kallas (regionaalminister), Margo Klaos (Päästeameti peadirektor), Indrek Sirp (Kaitseministeerium), Priit Laaniste (Siseministeerium)
Moderaator: Helen Sooväli-Sepping (TalTech)
12.30-13.30 Lõuna
13.30-15.00 Paralleelsessioonid 13-15
Sessioon 13: Eesti-Läti IV elektriühendus kui taastuvenergia eesmärkide ja energiajulgeoleku nurgakivi. Korraldaja: Rainer Paenurk (SA Saare Arenduskeskus)
Ruumis: Sweden
Viimastel aastatel Läänemerel toimunud arvatavad sabotaažiaktid merealuse taristu vastu on loonud Eesti energiamajandusele uusi väljakutseid. Kui haavatavad me oma side- ja energiaühendustes tegelikult oleme ning mida saaksime ära teha, et järgmine konteinerlaeva lohisev ankur ei lööks rivist välja riikidevahelised strateegilised ühendused? Samuti avame paneelis Eesti merealadele planeeritavate tuuleparkide suhestust taastuvenergia eesmärkide saavutamisega. Mille taga need arendused tegelikult seisavad, millised ootused on kogukondadel ning miks on mõistlik energiamajanduse planeerimisel vaadata lõunanaabrite poole?”
Moderaator: Pille Metspalu (Hendrikson DGE)
- Alexander Lott (Norra Mereõiguse Keskus, TÜ) – Eesti-Läti merealused elektriühendused merendusjulgeoleku(õiguse) perspektiivist
- Madis Kallas (regionaalminister) – Eesti-Läti neljanda elektriühenduse riigi eriplaneering
- Priit Heinla (Elering) – Miks? Elektrisüsteemi täiendavad välisühendused
- Rainer Paenurk (SA Saare Arenduskeskus) – Saare maakond energiapöördes
- Kuido Kartau (Saare Wind Energy OÜ) – Meretuulepargi arendamisest Eestis
- Ühine vestlusring
Sessioon 14: Julgus kaasata, julgus kaasa rääkida: kaasamise uued praktikad. Korraldajad ja moderaatorid: Tauri Tuvikene ja Anu Printsmann (Tallinna Ülikool)
Ruumis: Finland
- Marketta Kyttä (Aalto Ülikool) – The pros and cons of digital participatory mapping
- Teele Pehk (DD Demokraatiakeskus) – Kliimakogud ehk kuidas mini-avalikkusega pikaajalisi otsuseid teha
- Kertu Vuks (Tartu Linnavalitsus) – Kaasamine – kas näitlik “mäng” või reaalne otsustuspraktika?
Sessioon 15: Tehisaru planeerimise teenistuses. Korraldaja: Age Poom (TÜ), Kaja Pae (Kliimaministeerium), Anto Aasa (TÜ)
Ruumis: Latvia
Sessioonis soovime kaardistada tehisaru võimalused ja piirangud planeeringuprotsessi jooksul eri planeeringuosaliste perspektiivist ning arutleda, milliseid eeliseid see võimaldab ning milliseid riske ja raskuseid see eri osapoolte jaoks hõlmab. Pöörame tähelepanu analüütilisele võimekusele (nt keskkonna- ja sotsiaalsete andmete koondamine, andmekvaliteet, analüüs, kitsenduste määratlemine, asukohavalik, mudelid ja tööriistad), kaasava planeerimise kontekstile (nt huvirühmade tuvastamine, kaasamine ja kommunikatsioon eri astmetel, kuidas huvirühmad tehisaru kasutada saavad ja mida see tähendab), planeerija rollile (planeeringulahenduse loomine, tark kasutus targa planeerija käes), ning planeeringu visualiseerimisele (sh kontekstitundlikkus, sõnum). Uurime, kuidas on valdkond mõtestatud ja korraldatud valitsusasutuste vaates.
- Age Poom (TÜ) – Tehisaru roll kaasavas planeerimises: ootused, riskid ja tulevikuvaated
- Lea Pauts (Maa-amet) – Tehisaru, ruumiandmete tootja kullapada?
- Kaja Pae(Kliimaministeerium) – Innustav või ennustav: näiteid tehisaru kasutamisest ruumiloomes ja mis võiks olla riigi roll?
- Raul Kalvo (Inphysica Technology) – Tehisaru roll protsessis. Kes vastutab ja mis saab oskustest?
- Anto Aasa (TÜ) – Tehisarukas planeering: loomine, visualiseerimine ja kommunikatsioon
- Ühine vestlusring: Lea Pauts (Maa-amet), Raul Kalvo (Inphysica Technology), Jarno Laur (Tartu vald), Anto Aasa (TÜ). Modereerib Kaja Pae (Kliimaministeerium)