Tartu Planeerimiskonverents

Ekskursioonid

15.05 kell 18.15-19.15/19.30 

Kõik väliekskursioonid algavad ERM´i eest ja siseeksursioonid ERMi infolaua juurest. 

Registreerimine siin: https://forms.office.com/e/4yP51avWG5  

  1. Linnakeskkond ja kahepaiksed: kas mahume ära? 

Koht: ERM-i ümbruses Majoraadi pargis 

Liikumisviis: jalgsi 

Ekskursioonijuht: märgalade ökoloog ja kahepaiksete ekspert Elin Soomets-Alver 

Osalejate arv: 25 

 Linnakeskkonnas elavate kahepaiksete ellujäämine sõltub targast planeerimisest! Sellel matkal uurime, kus ja kuidas kahepaiksed linnas sigivad, talvituvad ning milliseid teekondi nad kevad- ja sügisrände ajal läbivad. Peatume olulistes elu- ja sigimispaikades, arutame konnatunnelite rolli ning vaatleme, kuidas linnaruumi kujundamine saab kahepaiksete püsimajäämist toetada. See on võimalus näha planeerimisotsuste mõju loodusele ja saada uusi teadmisi elurikkuse hoidmisest linnas! 

  1. Rattaekskursioon Jaamamõisa garaažidesse 

Koht: Jaamamõisa garaažid 

Liikumisviis: elektrijalgratas (rattad Tartu Linnatranspordilt) 

Ekskursioonijuhid: Tauri Tuvikene, Kertu Vuks 

Osalejate arv: 22 + võimalik liituda oma rattaga  

Selleaastase planeerimiskonverentsi kõrval on Tartu suurim ja Eesti üks suurimaid garaažlaid, ca 1500 boksiga Jaamamõisa garaažikooperatiiv, mille ajalugu on tihedalt seotud ka ERMi enda asukohaga ehk Raadi sõjaväe lennuväljaga. Teeme jalgratastega ekskursiooni sinna ja räägime garaažide minevikust ja tulevikust. Vaatamata sellele, et garaažipiirkondadele ehk garaažlatele on ennustatud ka kiiret kadumist peale nõukogude aja lõppu, on sellest ajast, kui üks eksursiooni juhtidest nende uurimisega tegelemist alustas 2000ndate alguses, vaid mõni üksik kadunud. Samas pakuvad need huvitavaid küsimusi linnaplaneerimisest: kas tegemist on väheväärtusliku ruumiga? Kas neil on pärandi potentsiaali? Kas tulevad uued kasutajad? Kas mõned garaažid ka gentrifitseeruvad? Mis saab Jaamamõisa garaažlatest tulevikus? 

Ekskursioon toimub Tartu Linnatranspordi elektriratastega, mis antakse ekskursioonile registreerinutele korraldajate poolt. 

  1. Roosi tänav – uulitsast promenaadiks  

Koht: Roosi tänav 

Liikumisviis: jalgsi 

Ekskursioonijuhid: Toomas Paaver ja Karin Bachmann 

Osalejate arv: 25  

Roosi tänav on 2016. aastal ümberehitatud tänav, mille ruumiliste alusmõtete hulgas on Tartu kesklinna ja ERMi tunnetatav sidumine. Eesti kontekstis võib Roosi tänava lugu pidada üheks sammukeseks tänavaruumide loomise, arhitektuuri, maastikuarhitektuuri ja inimlikkuse esiletõusu loos. Ekskursioonil räägivad lahendusest ja tekkeloost tänavaruumi autorid. 

  1. Raadi lennuväli ja arendused 

Koht: Raadi uuselamurajoon 

Liikumisviis: jalgsi 

Ekskursioonijuht: Jiri Tintera  

Osalejate arv: 25 

Jalutame endise Raadi sõjaväelennujaama territooriumil. Tutvume selle mineviku pärandiga ja vaatame üle seal paiknevad arendused. Keskendume ruumiliste väljakutsele, mis piirkonna arendamisega kaasnevad.   

  1. Kuidas Hiinalinnast sai Jaamamõisa 

Koht: Jaamamõisa 

Liikumisviis: buss + jalgsi 

Ekskursioonijuht: Indrek Ranniku 

Osalejate arv: 25 

Ekskursioon algab ERMi eest, kust buss viib osalejad otse Jaamamõisa südamesse. Tagasi tullakse jalgsi ja läbitakse eriilmelisi teid ja tänavaid, mis annavad võimaluse näha piirkonda mitmest küljest. Jalutuskäigu jooksul kuuleb lugu sellest, kuidas endisest Nõukogude sõjaväelinnakust on kujunenud tänane elurajoon – millised planeerimisotsused on selle kujunemist mõjutanud ja millised muutused on toimunud ajas. 

  1. Rattaekskursioon Uus-Raadi arendustel 

Koht: Uus-Raadi 

Liikumisviis: elektrijalgratas (rattad Tartu Linnatranspordilt) 

Ekskursioonijuht: Egle Nõmmoja 

Osalejate arv: 22 + võimalik liituda oma rattaga 

Rattaekskursioonil teeme ERMile tiiru peale ning uudistame, millised on ümbruskonna käimasolevad ja tulevased arendused. N-ö ERMi-tagused alad jäävad Tartu valla territooriumile, kuid on linna piirist (ja kesklinnast) vaid kiviviske kaugusel ja seetõttu hinnatud asukoht elamuarenduseks. Vallaarhitekt Egle Nõmmoja tutvustab ekskursiooni käigus Uus-Raadi kontseptsiooni, näitab, mis seni tehtud ja mis ootab ees, ning räägib ka tekkinud probleemidest ja väljakutsetest.  

Ekskursioon toimub Tartu Linnatranspordi elektriratastega, mis antakse ekskursioonile registreerinutele korraldajate poolt.  

  1. ERMi hoidlad 

Koht: ERM 

Osalejate arv: 15 

Avasta, mis toimub suletud uste taga! Ekskursioon viib osalejad muuseumi hoidlatesse, kuhu tavakülastaja tavaliselt ei pääse. Giidi saatel tutvustatakse, kuidas säilitatakse Eesti kultuuripärandit: esemeid, rahvariideid, tekstiile, fotosid, arhiivimaterjale ja palju muud. Ekskursioonil selgub, millised on muuseumi töö tagatoad, milliseid tingimusi nõuab esemete hoidmine ja kuidas valmistatakse kogu materjal ette näitustele ja teadustööks. 

Ekskursioon sobib muuseumi- ja kultuurihuvilistele ning pakub harukordse võimaluse piiluda Eesti ühe suurima kultuurikogu kulisside taha. 

  1. Ekskursioon ERMi välialadel 

Toimumispaik: muuseumi väliala 

Osalejate arv 25 

Ekskursioonil avastatakse muuseumi väliala ning süüvitakse kolme olulise loo — Raadi mõisa, Eesti Rahva Muuseumi ja sõjaväelennuvälja — ajalukku. Giidi saatel kuuleb põnevaid jutte uhketest avastustest, ootamatutest juhtumitest ja arheoloogilistest leidudest, mis just siit paigast on päevavalgele tulnud. Tutvustatakse Raadi mõisa endist hiilgust, muuseumi kujunemisteed ning lennuvälja kirevat ja mitmetahulist minevikku. 
 

  1. ERMi näitusetuur “Eesti Raamatu Aasta 2025” 

Toimumispaik: ERM 

Osalejate arv: kuni 25 

Eestlased peavad end raamatu- ja kirjasõbralikuks rahvaks — meie kodudes leidub riiulite viisi raamatuid ning uhkustame maailma tipus olevate PISA tulemustega. Kuid kas oled mõelnud, kuidas see lugemiskultuur tegelikult kujunes? Millal ja kus hakkas eestlane raamatut väärtustama? Milliste ajalooliste pöörete ja ühiskondlike muutuste kaudu sai meist rahvas, kes peab sõna pühamaks kui mõõka? Sellele kõigile otsib vastuseid giidituur Eesti Rahva Muuseumi ajarajal. Tuuri käigus avaneb raamatute, kirjaoskuse ja hariduse lugu läbi põnevate esemete, mälestuste ja märkide. Tule ja avasta, kuidas me kujunesime raamaturahvaks! 

Accept Cookies